Zakończono realizację zadania pn. „Kropla Życia”
Zadanie pn. „Kropla Życia” zrealizowano w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – dofinansowanie w formie dotacji w kwocie 7 325,82 zł.
Celem głównym zadania było podniesienie poziomu świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy oraz kształtowanie postaw proekologicznych w zakresie ochrony i gospodarki wodnej.
W ramach ww. zadania w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy zrealizowano następujące działania:
- WARSZTATY EKO-HYDROSFERA – w ramach tego działania zakupiono 2 kpl Modułowych Pracowni, Moduł Woda, które zostały wykorzystane na warsztatach Eko- hydrosfera. Prowadzono zajęcia lekcyjne dla klas VI, VII i VIII z wykorzystaniem zakupionych Modułowych Pracowni Przyrodniczych w sumie dla 100 uczniów. Działania dotyczyły badania właściwości organoleptycznych, fizyko-chemicznych wód różnego pochodzenia, właściwości wody, jako rozpuszczalnika, zanieczyszczenia i ochrona wód, racjonalne gospodarowanie. Tematyka doświadczeń powiązana była z treścią aktualnej podstawy programowej przedmiotów takich jak: przyroda, biologia, geografia, chemia, czy fizyka w aspekcie ochrony środowiska wodnego. Praca z modułami zaktywizowała i zaangażowała uczniów w proces badawczy, umożliwiając pracę samodzielną i zespołową. Rozwój bazy do prowadzenia edukacji ekologicznej w postaci zakupionych Modułowych Pracowni Przyrodniczych – Moduł Woda, pozwolił zrealizować cele zadania Kropla Życia oraz zwiększyć efektywność i atrakcyjność prowadzonych działań edukacyjnych.
2. WYCIECZKI EDUKACYJNE – w ramach tego działania zorganizowano szkolenia uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy z klas VI, VII i VIII uczestnicząc w wycieczkach edukacyjnych do Elektrowni Wodnej w Solinie, Stacji Uzdatniania Wody w Rzeszowie oraz do Oczyszczalni Ścieków w Rzeszowie. Uczniowie szkoły poznali obiekty Elektrowni Wodnej w Solinie (proces działania elektrowni szczytowo- pompowej, jej wydajność i moc, zwiedzali obiekt z zewnątrz i wewnątrz), stację uzdatniania wody (zapoznali się z procesem uzdatniania wody powierzchniowej, badania mi właściwości chemicznych i fizycznych, oraz procesem chlorowania i ozonowania wody) oraz oczyszczalnię ścieków (zapoznali się z procesem oczyszczania mechanicznego, chemicznego i biologicznego, poznali procesy sedymentacji dekantacji, co to jest osad czynny i poletka osadowe, oraz poznali proces fermentacji osadu do metanu). Szkolenia podniosły poziom wiedzy ekologicznej z zakresu: jak przebiega proces oczyszczania ścieków, uzdatniania wody, czy jaka jest rola wody w procesach przemysłowych. Zrealizowane wycieczki edukacyjne umożliwiły praktyczne poznanie procesów przemysłowych związanych z wodą, ich roli i wykorzystaniem przez człowieka. Realizacja programu Kropla Życia przyczyniła się do wyrobienia postawy świadomego konsumenta u dzieci i młodzieży, przekonania o odpowiedzialności indywidualnej i społecznej za wodę i jej zasoby. Zwrócenie uwagi na walory życia zgodnego z naturą oraz umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów przyrody, której harmonia coraz bardziej, zakłócana jest przez rozwój cywilizacji, oraz degradację środowiska. Rozwój bazy do prowadzenia edukacji ekologicznej -zakup Modułowych Pracowni Przyrodniczych – Moduł Woda, warsztaty i wycieczki edukacyjne pozwoliły zrealizować założone cele zadania – Kropla Życia.